CENTRUM SPORTOWO-REHABILITACYJNE

PROJEKT KONKURSOWY

Zamierzeniem pracy konkursowej jest stworzenie parkowego kompleksu hotelowo-rekreacyjnego, łączącego funkcje 5-gwiazdkowego hotelu i luksusowego, miejskiego ośrodka sportowo-rekracyjnego – Park Hotel & Spa.  Sanus per aquam – czyli zdrowie dzięki wodzie, to idea tak stara jak nasza cywilizacja, ukształtowana za czasów rzymskich, a obecnie przeżywająca rozkwit. Spa to spokój ducha i relaks ciała, osiągany poprzez różnorodne zabiegi i kąpiele, ale także poprzez sprzyjające odpoczynkowi i przyjemne otoczenie. Współczesne SPA to ośrodek, w którym można wypocząć, odzyskać siły fizyczne i psychiczne. Rozwój medycyny potwierdził lecznicze działanie kąpieli wodnych, łącząc często hydroterapię z innymi zabiegami, takimi jak krioterapia, gimnastyka lecznicza, masaże etc. Kult zdrowia i sportowej sylwetki sprzyja także rozwojowi klubów tenisowych, fitness i siłowniom.

Parkowe otoczenie i bezpośredni kontakt z krakowskimi Błoniami, wspomagają planowaną funkcję centrum. Idea przestrzenna projektu to obraz niskich, ceglanych pawilonów, zanurzonych w morzu zieleni, otoczonych sadzawkami i fontannami, nawiązujących do zastanej na działce architektury modernistycznej. Centralna przestrzeń założenia urbanistycznego to ogród – łąka, otwarta na południe i powiązana z przestrzenią Błoń. Oprawą dla przestrzeni placu jest ażurowa kolumnada i parkowo potraktowana zieleń wysoka i niska, która stworzyć ma pierwszy plan dla dalekich wglądów w sylwety miasta i krajobraz wzgórz Sikornika.

Tworzywem kompleksu jest cegła, zieleń i woda. Projektowane obiekty w widokach dalekich tworzą tylko kreski dachów, zarysowane poniżej koron drzew. Hotel wtapia się w parkowe otoczenie. Częściowo przeszklona forma pływalni tworzy transparentną "obudowę” plaży basenu, gdzie równie ważne stają się widoki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Tym samym podkreślona zostanie łączność obiektu i przyrody. Woda wokół budynków pełni rolę symboliczną, w lecie ożywiona jest fontannami, w zimie będzie ślizgawką. 

 

 

INFORMACJE:

Inwestor: MKS Cracovia SSA

Adres: al. 3 Maja, Kraków

Powierzchnia użytkowa: 18.500

Konkurs: 2008

AUTORZY:

Artur Jasiński

Marcin Godziński

Marcin Pawłowski

Paweł Wieczorek

  

WSPÓŁPRACA AUTORSKA:

Tomasz Lelek

II nagroda w konkursie