Powrót

BIM w praktyce - AXIS - anatomia budynku

autor: SARP Kraków

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na nowy cykl wykładów pod tytułem „BIM w praktyce”.
 
Architekci Paweł Wieczorek i Marcin Buczek-Palczyński z Biura Architektonicznego Artur Jasiński i Wspólnicy opowiedzieli o zastosowaniu BIM na przykładzie nowo powstałego obiektu biurowego w Krakowie. Poruszane zagadnienia to model jako podstawowe i najaktualniejsze źródło informacji o budynku, możliwość zliczania elementów w wielu wariantach w sposób dynamiczny, optymalizacja przestrzeni technicznej budynku i maksymalizacja powierzchni użytkowej oraz wielobranżowa koordynacja projektu. Poza aspektami technicznymi budynek biurowy Axis stał się inspiracją do projektu partycypacyjnego - Superścieżka. Na przedpolu, oraz w otaczającym go skwerze Eilego zostanie otwarty I etap parku Liniowego, łączącego dwa kluczowe węzły komunikacyjne w mieście. Na zakończenie odbędzie się prezentacja na temat wykorzystania technologii BIM w wielobranżowej, wspólnej pracy nad projektem: Efektywna współpraca architekta, konstruktora i instalatora z użyciem Autodesk Revit oraz narzędzi chmurowych.

BIM (ang. Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budynkach i budowlach poprzez projektowanie parametryczne oparte na bazie danych. Model przedstawia zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego. Do modelowania stosuje się oprogramowanie komputerowe wspomagające projektowanie. Model powstaje przy użyciu trójwymiarowych obiektów, takich jak ściana, strop, dach, okno, drzwi, którym przypisane są odpowiednie parametry. Zmiany w elementach tworzących model są reprezentowane w trójwymiarowym modelu, w zestawieniach danych geometrycznych i materiałowych. BIM to proces inwestycyjny od koncepcji poprzez projektowanie, wykonawstwo aż po zarządzanie budynkiem.
 
Wykład odbył się w piątek, 7 kwietnia 2017, o godz. 17:00, w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie. Więcej informacji na FB SARP Kraków.

Fot: Beata Malinowska-Petelenz - SARP Kraków

galeria: